Слика од Distagon® T* FE 35 мм F1,4 ZA
Слика од Distagon® T* FE 35 мм F1,4 ZA
Светол и широк објектив ZEISS® Distagon® за целосна слика

Освен тоа што е одличен избор за слики и пејзажи, овој светол ZEISS Distagon објектив од 35 мм за целосна слика со F1,4 го олеснува рачното фотографирање во затворени простории при слаба осветленост, како и снимањето ноќни сцени. Малата длабочина на поле при поголеми решетки и дизајнот на кружната решетка со 9 сечила го олеснуваат создавањето на рамномерно дефокусирање на заднината кај портрети или свадбени фотографии. Постои голем спектар на слики кои може да се добијат само со решетка од F1,4. Минималното фокусно растојание од 30 см овозможува практично фотографирање на цвеќиња и слични предмети.

Компатибилност
Фотоапарати за целосна слика со E-приклучок
Фотоапарати за целосна слика со E-приклучок
Фотоапарати со E-приклучок и APS-C сензор
Фотоапарати со E-приклучок и APS-C сензор
Примерок фотографии
Конфигурација на објективи

Легендарен квалитет од ZEISS® кој е создаден и калибриран специјално за производите за обработка на слика од Sony. T* слојот придонесува за извонредно прикажување и контраст.

MTF табела

MTF (функција за пренос на модулација) објаснува колку добро може објективот да прикажува мали детали, измерено како степен на контраст кој се добива помеѓу линии со мал простор измеѓу нив.

Спецификации и функции

  • Широкоаголен примарен објектив од 35 мм за целосна слика од ZEISS®

  • ZEISS® T* анти-рефлективен слој за минимизирање на одблесоците

  • SSM со директен погон за тивка контрола со голема прецизност на фокусот на објективот

  • Кружната решетка со 9 ливчиња нуди прекрасни дефокусирачки ефекти

  • Дизајн кој е отпорен на прав и влага

Минимално фокусно растојание
0,3 м (0,98 ft)
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,18x
Пречник на филтерот (мм)
72мм
Тежина
630 гр. (22,3 oz.)

Што има во пакетот

Сенило за објектив (ALC-SH137: во форма на цвет, во вид на бајонет), Предно капаче за објектив, Задно капаче за објектив, Торбичка

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Експертите велат