Приказ на објективот од левата страна
Приказ на објективот од левата страна
Приказ на објективот од горната страна
Приказ на објективот од десната страна
Приказ на објективот од десната страна
Приказ на објективот од предната страна, прикачен на α1
Наградувани
G Master
Дознајте повеќе за G Master
Нова генерација на стандарден G Master со зум

FE 24-70 мм F2,8 GM е подобрен стандарден модел со зум под псевдонимот „свето тројство“, опремен со подобра оптика и перформанси за AF во практичен, компактен и лесен дизајн што нуди максимална преносливост. Тој е идеален за компактните системи α со високи перформанси и покрива различни ситуации за фотографирање.

FE 24-70 мм F2,8 GM II

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Галерија со фотографии за FE 24-70 мм F2,8 GM II
Слика од ѕид со шишиња во разни бои
Висока резолуција што им пркоси на најдобрите примарни објективи

Одличен контраст при високи просторни фреквенции за врвна резолуција при F2,8. Два XA-елементи, два елементи од ED-стакло, два елементи од Super ED-стакло и лебдечки механизам за фокусирање за контрола на хроматската аберација, астигматизмот, изобличувањето и несиметричната аберација при сите поставки на зумот и решетката. Анти-рефлективниот нано слој II ги намалува одблесоците и отсјајот.

Слика од жена која гледа надолу
Неверојатен ефект на дефокусирање со G Master

Дефокусирањето со F2,8 низ целиот зумот е резултат на оптичкиот дизајн и решетката со 11 -ливчиња. Дефокусирањето се подобрува со контрола на сферичната аберација при дизајнот и производството на објективите. Двата XA-елементи со прецизност од 0,01 микрони го намалуваат прстенестиот ефект на дефокусирање. Минималното фокусно растојание е 0,21 метри при 24 мм и 0,30 метри при 70 мм, со макс. зголемување од 0,32x.

Слика од SEL2470GM2 држен во десна рака
Најкомпактен и најлесен во негова класа, со многу опции

Овој објектив е најмал и најлесен со решетка F2,8 и зум од 24-70 мм во неговата класа и нуди ненадмината флексибилност и слобода. Тежи 695 грама, 191 грам помалку од претходниот модел. Должината му е намалена за 16 мм, а вкупниот обем за приближно 18%. Импресивната преносливост го прави одличен избор за професионално или ентузијастичко фотографирање или снимање во различни ситуации.

Слика од жена која пешачи
Брз и прецизен AF со одличен одзив

Четирите линеарни XD-мотори на Sony, лебдечкиот механизам за фокусирање и напредната контрола на објективот овозможуваат AF со голема прецизност и приближно 2x подобри перформанси за следење при зумирање од претходниот модел. Со компатибилно куќиште може да фотографира 30 слики/секунда. Новата решетка придонесува за зголемување на брзината, овозможувајќи врвни перформанси за AF со следење дури и при фотографирање со поширока решетка.

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Подобрени функции за видео за визуелните креатори

Најновата технологија за дизајн на објективи ги намалува несаканите поместувања во сликата и промените во аголот на гледање за да обезбеди остра слика во видеоснимките. Линеарните XD-мотори ги подобруваат перформансите за AF и за следење за да овозможат снимање со висока стапка на слики и извонредни детали. Достапни се независни прстени за фокусот и за решетката, а MF со линеарен одзив овозможува директна и линеарна реакција на прстенот за фокусот при рачно фокусирање.

Комбинирана слика од конструкцијата отпорна на прав и влага и положбата на копчињата
Одлична контрола и сигурност во сите опкружувања

Подобрениот дизајн што е отпорен на прав и влага ви нуди поголема сигурност за надворешна употреба во лоши услови, а слојот од флуор ја одржува чистотата на предниот елемент. Користењето филтри за кружна поларизација и варијабилни ND-филтри (изборни) е можно преку отвор во сенилото на објективот. Двете приспособливи копчиња за задржување на фокусот се лесно достапни и практични при фотографирање во секоја ориентација.

Слика од структурата на објективот
Конфигурација на објективи

Серијата објективи G Master нуди обработка на слика и изразување на нивоа кои досега не биле возможни, со комбинација од висока резолуција и меки ефекти на дефокусирање.

[1] Екстремно асферична леќа (XA-леќа) [2] Асферична леќа [3] Супер ED-стакло [4] ED-стакло (исклучително мала дисперзија)

Слика од табелата за MTF
MTF табела

MTF објаснува колку добро објективот прикажува мали детали, измерено како степен на контраст добиен помеѓу линии со мал простор измеѓу нив.

[1] Контраст (%) [2] Растојание од оптичкиот центар на објективот (мм) [3] Макс. решетка [4] Решетка F8 [5] Просторна фреквенција [6] 10 пара линии / мм [7] 30 пара линии / мм [8] Радијални вредности [9] Тангентни вредности

Ве молиме прифатете ги колачињата на Youtube за да го погледнете видеото

Отворете ги опциите за колачиња подолу и вклучете ги колачињата на Youtube во делот „Functional“ (Функционални).

Предности на објективите од Sony за снимање видео 

Дознајте ги четирите уникатни предности на објективите со E-приклучок од Sony за снимање видео. Комбинацијата од објективи и фотоапарати од Sony ќе ви овозможи подобро доживување при снимањето видео. 

Контроли на објективот

1. Прстен за фокусирање / 2. Копче за задржување на фокусот / 3. Прстен за зумирање / 4. Прстен за решетката / 5. Преклопник за режими на фокусирање / 6. Преклопник за ирисот / 7. Преклопник за звук на решетката / 8. Преклопник за рамномерност на зумот

Компатибилност со FE 24-70 мм F2,8 GM II

Отворете го линкот подолу за повеќе детали за компатибилноста со објективи/куќишта.

Спецификации и функции

  • Врвен стандарден објектив со зум G Master.

  • Четирите оригинални линеарни XD-мотори (екстремно динамички) со голема моќ овозможуваат неверојатни перформанси за AF.

  • 5 асферични елементи, меѓу кои и 2 XA-елементи, 2 ED-елементи и 2 елементи од Super ED-стакло за висока резолуција.

  • Длабоко и кремасто заматување со F2,8 низ целиот опсег на зумот, како и одлични перформанси за снимање одблиску.

  • Дизајнот што е отпорен на прав и влага овозможува оптимална сигурност и перформанси во секоја прилика.

Минимално фокусно растојание
0,21-0,3 м (0,69-0,99 ft)
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,32 x
Пречник на филтерот (мм)
82
Тежина
695 гр. (24,6 oz.)
Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Оценки и награди

Корисниците велат