E 18-55MM F3,5-5,6 OSS

Сите спецификации и функции

SEL1855

Спецификации на објектив

Додаток
E приклучок од Sony
Формат
APS-C
Фокусна должина (мм)
18-55 мм
Еквивалентна фокусна должина од 35 мм (APS-C)
27-82,5 мм
Групи / елементи на објектив
9/11
Агол на гледање (APS-C)
76°-29°
Максимален отвор на бленда (F)
3,5-5,6
Минимална решетка (F)
22-32
Ливчиња на решетката
7
Кружна решетка
Да
Минимално фокусно растојание
0,25 м (0,82 ft)
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,3 x
Пречник на филтерот (мм)
49мм
Стабилизација на слика (SteadyShot)
Оптички SteadyShot

Големина и тежина

Димензии (Ш x В x Д)
62 x 60 мм (2-1/2 x 2-3/8 in.)
Тежина
194 гр. (6,9 oz.)

Фусноти

*
„Еквивалент на фокусна должина од 35 мм (APS-C)“ и „агол на гледање (APS-C)“ во дигитален фотоапарат со заменливи објективи и вграден сензор за слика од тип APS-C.

Опции на бои

silver

Што има во пакетот

  • Сенило за објектив (ALC-SH112: во форма на цвет, во вид на бајонет)
  • Предно капаче за објектив
  • Задно капаче за објектив
Placeholder

Функции

Компактен стандарден објектив за зумирање со опсег на зумирање од 3x

Стилски, лесен и практичен за носење со висококвалитетна завршница од алуминиумска легура на цилиндерот

Идеален за широк опсег на фотографирање за општа намена, од пејзажи и портрети до патувања

Оптичката SteadyShot стабилизација на слика во самиот објектив овозможува поостро и појасно рачно фотографирање при сите поставувања на зумирањето. Тивок механизам за време на снимање на видео

Оптика со високи перформанси и 4 асферични површини за одличен контраст и острина

Рамномерен, тивок автоматски фокус со голема брзина и прилагодување на решетката: идеален за фотографии и снимање HD видео

Кружната решетка со 7 ливчиња нуди прекрасен дефокусирачки ефект

Директен рачен фокус со прстен за фокус без можност за ротација за време на AF: идеален за прецизно, удобно прилагодување на рачниот фокус