Слика од E 18-135mm F3.5-5.6 OSS
Слика од E 18-135mm F3.5-5.6 OSS
Слика од E 18-135mm F3.5-5.6 OSS
Слика од E 18-135mm F3.5-5.6 OSS
Слика од E 18-135mm F3.5-5.6 OSS
Лесен и компактен објектив со голем зум

Овој објектив со опсег од 18 мм за широк агол па сè до 135 мм за телефото и разновидна примена опфаќа голем опсег на објекти и ситуации. Се одликува со компактна и лесна преносливост со максимални придобивки од форматот APS-C со E-приклучок и со брз, прецизен и тивок AF, поради што е одлично повеќенаменско решение за секојдневно фотографирање.

APS-C со E-приклучок

APS-C објективите со E-приклучок, во комбинација со α фотоапаратите со E-приклучок од Sony,нудат врвни перформанси.

E 18-135mm F3.5-5.6 OSS
Галерија со фотографии
Компактен и лесен објектив со зум од 7,5x

Овој објектив тежи прибл. 325 гр. (11,5 oz.), со дијаметар од 67,2 мм и должина од 88 мм. При максималната телефото вредност, фокусната должина изнесува 202,5 мм (еквивалент на формат од 35 мм), така што добивате голем дострел за општо фотографирање, пејзажи, диви животни, портрети и повеќе.

Голема резолуција од еден до друг агол
Голема резолуција од еден до друг агол

Новиот оптички дизајн содржи асферичен елемент што придонесува за доследна висока резолуција од центарот на сликата па сè до рабовите низ опсегот на зумирање, а двата стаклени елементи ED (исклучително мала дисперзија) ефикасно ја елиминираат хроматската аберација. Вградената оптичка стабилизација на слика го олеснува рачното снимање слики без заматување.

Снимки одблиску со прекрасен ефект на дефокусирање
Снимки одблиску со прекрасен ефект на дефокусирање

Минималното фокусно растојание од само 0,45 м (1,48 ft) (макс. зголемување од 0,29x) го олеснува фотографирањето снимки одблиску од бонбони, цвеќиња и диви животни. Кружниот дизајн на решетката го подобрува квалитетот на ефектот на дефокусирање.

Брз, прецизен и тивок AF, идеален за фотографирање и снимање
Брз, прецизен и тивок AF, идеален за фотографирање и снимање

Прецизниот линеарен мотор го напојува системот за AF на објективот за да се овозможи брзо, прецизно и тивко функционирање што е идеално и за видеоснимки и фотографии.

Слика од конфигурација на објективи
Конфигурација на објективи

Импресивни оптички перформанси за фотоапарати од Sony со прецизен дизајн за разновидност и сигурност кој опфаќа широк опсег на примена.

[1] Асферична леќа [2] ED-стакло (исклучително мала дисперзија)

Функција за пренос на модулација на SEL18135
MTF табела

MTF објаснува колку добро објективот прикажува мали детали, измерено како степен на контраст добиен помеѓу линии со мал простор измеѓу нив.

[1] Контраст (%) [2] Растојание од оптичкиот центар на објективот (мм) [3] При 18 мм [4] При 135 мм [5] Просторна фреквенција [6] 10 пара линии/мм [7] 30 пара линии/мм [8] Макс. решетка [9] Решетка F8 [10] Радијални вредности [11] Тангентни вредности

Контроли на објективот

1. Прстен за зумирање / 2. Преклопник за режими на фокусирање / 3. Прстен за фокусирање 

Компатибилност со E 18-135mm F3.5-5.6 OSS

Отворете го линкот подолу за повеќе детали за компатибилноста со објективи/куќишта.

Спецификации и функции

  • Стандарден објектив со APS-C-сензор и голем зум

  • Напреден оптички дизајн што содржи асферичен елемент за висока резолуција низ целата површина на сликата

  • Линеарен мотор со напредна технологија за брза, прецизна и тивка контрола на фокусот

Минимално фокусно растојание
0,45 м (1,48 ft)
Максимален сооднос на зголемување (x)
0 29
Пречник на филтерот (мм)
55
Тежина
325 гр. (11,5 oz.)

Што има во пакетот

Сенило (модел): ALC-SH153, Предно капаче за објектив: ALC-F55S, Задно капаче за објектив: ALC-R1EM

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Корисниците велат