Слика од FE 100mm F2.8 STF GM OSS
Слика од FE 100mm F2.8 STF GM OSS
Слика од FE 100mm F2.8 STF GM OSS
G Master
Информации за G Master на линкот
STF™ нуди ненадминат ефект на дефокусирање и острина

Овој примарен телефото објектив од 100 мм со среден опсег нуди G Master резолуција и STF (рамномерен премин на фокусот) оптика за прекрасно дефокусирање. Тој се одликува со брз, прецизен и тивок DDSSM автоматски фокус и нуди снимање одблиску со зголемување до 0,25x. Вградената стабилизација на слика со оптички SteadyShot го минимизира заматувањето при фотографирање при слаба осветленост или макро.

Извонредна 0 6B06B0 резолуција и ефект на дефокусирање
Извонредна G Master резолуција и ефект на дефокусирање

Напредната оптика и дизајнот нудат екстремна резолуција и апсолутно прекрасни ефекти на дефокусирање кои создаваат врвни перформанси што се олицетворение на концептот на G Master.

Ефектите на дефокусирање се најдобри досега
Ефектите на дефокусирање се најдобри досега

Овој објектив е специјално дизајниран за создавање извонредно рамномерни и природни ефекти на дефокусирање без засенување. Како резултат се добива природна длабочина и димензија. 

Резолуција што му прилега на името 0 6B06B0
Резолуција што му прилега на името G Master

Екстремно широка резолуција и острина што го исполнуваат MTF стандардот за 50 линии на милиметар кој претставува основа за оптичкиот дизајн на G Master.

AF што ќе ви овозможи да се концентрирате на снимањето
AF што ќе ви овозможи да се концентрирате на снимањето 

DDSSM (SSM со директен погон) нуди брз, прецизен и тивок автоматски фокус кој му овозможува на корисникот да се концентрира само на снимање најдобри фотографии или видеоснимки.

Професионални совети за објективи
Слика од конфигурација на објективи
Конфигурација на објективи

Серијата објективи G Master нуди обработка на слика и изразување на нивоа кои досега не биле возможни, со комбинација од висока резолуција и меки ефекти на дефокусирање.

[1] APD [2] Асферична леќа [3] ED-стакло (исклучително мала дисперзија)

Функција за пренос на модулација на SEL100F28GM
MTF табела

MTF објаснува колку добро објективот прикажува мали детали, измерено како степен на контраст добиен помеѓу линии со мал простор измеѓу нив.

[1] Контраст (%) [2] Растојание од оптичкиот центар на објективот (мм) [3] Макс. решетка [4] Решетка F8 [5] Просторна фреквенција [6] 10 пара линии / мм [7] 30 пара линии / мм [8] Радијални вредности [9] Тангентни вредности

Фотографија одблиску од FX6 додека се користи за снимање
Предности на објективите од Sony за снимање видео

Дознајте ги четирите уникатни предности на објективите со E-приклучок од Sony за снимање видео. Комбинацијата од објективи и фотоапарати од Sony ќе ви овозможи подобро доживување при снимањето видео.

Контроли на објективот
Контроли на објективот
Контроли на објективот

1. Прстен за фокусирање / 2. Прстен за решетката / 3. Индекс за избор на макро / 4. Скала за избор на макро / 5. Копче за задржување на фокусот (прилагодливо) / 6. Преклопник за звук на решетката / 7. Преклопник за компензација за тресење / 8. Преклопник за режим на фокусирање / 9. Прстен за избор на макро / 10. Копче за отклучување на изборот за макро / 11. Индекс за монтирање / 12. Скала за решетката / 13. Контакти на објективот / 14. Гумен прстен за монтирање на објективот / 15. Индекс за решетката / 16. Индекс за сенилото на објективот

Компатибилност со FE 100mm F2.8 STF GM OSS

Отворете го линкот подолу за повеќе детали за компатибилноста со објективи/куќишта.

Спецификации и функции

  • Врвен примарен телефото објектив од серија G Master со среден опсег

  • Оптички елемент за аподизација (APD) за прекрасен ефект на дефокусирање

  • Анти-рефлексивен нано слој за извонредна јасност

  • SSM со директен погон (DDSSM) за тивка контрола со голема прецизност на фокусот на објективот

  • Дизајн кој е отпорен на прав и влага

Минимално фокусно растојание
0,85 м / 2,79 ft. (во положба од „0,85 м-∞“); 0,57 м / 1,87 ft. (во положба од „0,57 м-1,0 м“)
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,14 (во положба од „0,85 м-∞“); 0,25 (во положба од „0,57 м-1,0 м“)
Пречник на филтерот (мм)
72
Тежина
700 гр. (24,7 oz.)

Што има во пакетот

Сенило (модел): ALC-SH147, Предно капаче за објектив: ALC-F72S, Задно капаче за објектив: ALC-R1EM, Торбичка

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Оценки и награди

Корисниците велат