Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм
Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм
Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм
Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм
Информации за G Master на линкот
Остар извонреден телефото зум, непрекинат AF

Првиот извонреден телефото зум во врвната серија G Master на Sony има опсег од 100 мм до 400 мм. Со неверојатна резолуција и брз и прецизен автоматски фокус, тој ќе ви овозможи да снимате далечни случувања со исклучителен квалитет и брзина. Освен квалитет на слика од светска класа, овој врвен објектив нуди и преносливост, сигурност и практично користење што се неопходни за професионална употреба.

FE 100-400mm F4.5-5.6 GM OSS
Галерија со фотографии
Извонреден телефото зум од серијата 0
G Master со извонреден телефото зум

Со опсег на зумирање од 100 мм до 400 мм, тој е идеален за спорт, диви животни и слични субјекти, а нуди и квалитет на слика и перформанси на AF наменети за професионални потреби.

Брз и непрекинат автоматски фокус
Брз и непрекинат автоматски фокус

Оптимална комбинација од два системи за погон, односно линеарен мотор и DDSSM (SSM со директен погон), што овозможува брз одзив, голема прецизност и непрекинато следење.

Висока резолуција и брз AF при секоја фокусна должина
Висока резолуција и брз AF при секоја фокусна должина

Прецизната оптика G Master овозможува доследна висока резолуција од еден до друг агол при секое фокусно растојание низ целиот опсег на зумирање.

Компактен, лесен и пренослив
Компактен, лесен и пренослив

Иновативната и модуларна надворешна конструкција и компонентите од магнезиум ја намалуваат тежината и големината за да овозможат поголема преносливост. 

Неверојатни разновидни опции при фотографирањето
Неверојатни разновидни опции при фотографирањето

Лебдечкиот механизам за фокусирање овозможува минимално фокусно растојание од само 0,98 метри (3,22 ft.) за да можете да следите и фотографирате објекти на секое растојание со еден објектив.

Слика од конфигурација на објективи
Конфигурација на објективи

Серијата објективи G Master нуди обработка на слика и изразување на нивоа кои досега не биле возможни, со комбинација од висока резолуција и меки ефекти на дефокусирање.

[1] Супер ED-стакло [2] ED-стакло (исклучително мала дисперзија)

Функција за пренос на модулација на SEL100F400GM
MTF табела

MTF објаснува колку добро објективот прикажува мали детали, измерено како степен на контраст добиен помеѓу линии со мал простор измеѓу нив.

[1] Контраст (%) [2] Растојание од оптичкиот центар на објективот (мм) [3] При 100 мм / макс. решетка [4] При 100 мм / решетка F8 [5] При 400 мм / макс. решетка [6] При 400 мм / решетка F8 [7] Просторна фреквенција [8] 10 пара линии / мм [9] 30 пара линии / мм [10] Радијални вредности [11] Тангентни вредности

Фотографија одблиску од FX6 додека се користи за снимање
Предности на објективите од Sony за снимање видео

Дознајте ги четирите уникатни предности на објективите со E-приклучок од Sony за снимање видео. Комбинацијата од објективи и фотоапарати од Sony ќе ви овозможи подобро доживување при снимањето видео.

Контроли на објективот

1. Прстен за фокусирање / 2. Прстен за зумирање / 3. Преклопник за режими на фокусирање / 4. Ограничувач на опсегот на фокусирање / 5. Копче за задржување на фокусот / 6. Прилагодувач за рамномерноста на зумот / 7. Преклопник за компензација за тресење / 8. Преклопник за режим на компензација за тресење / 9. Индекс на монтирање

Компатибилност со FE 100-400mm F4.5-5.6 GM OSS

Отворете го линкот подолу за повеќе детали за компатибилноста со објективи/куќишта.

За одредени фотоапарати може да биде потребно ажурирање на софтверот заради максимална функционалност.

Спецификации и функции

  • Објектив со извонреден телефото зум од врвната серија G Master

  • Линеарен мотор и SSM со директен погон (DDSSM) за брза контрола со голема прецизност на фокусот на објективот

  • Анти-рефлексивниот нано слој од Sony ги елиминира одблесоците и отсјајот

  • Кружната решетка со 9 ливчиња нуди прекрасни дефокусирачки ефекти

  • Дизајн што е отпорен на прав и влага.

Минимално фокусно растојание
0,98 м / 3,22 ft
Максимален сооднос на зголемување (x)
0.35
Пречник на филтерот (мм)
77
Тежина
1395 гр. (без приклучок за статив; 49,3 oz. (без приклучок за статив)

Што има во пакетот

Сенило (модел): ALC-SH151, Предно капаче за објектив: ALC-F77S, Задно капаче за објектив: ALC-R1EM, Торбичка, Друго: приклучок за статив

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Оценки и награди

Корисниците велат