Спецификации на објектив

Додаток
E приклучок од Sony
Формат
35 мм за целосна слика
Фокусна должина (мм)
100-400
Еквивалентна фокусна должина од 35 мм (APS-C)
150-600
Групи / елементи на објектив
16-22
Агол на гледање (35мм)
24゚-6゚10'
Агол на гледање (APS-C)
16°-4°10'
Максимален отвор на бленда (F)
4,5-5,6
Минимална решетка (F)
32-40
Ливчиња на решетката
9
Кружна решетка
Да
Минимално фокусно растојание
0,98 м / 3,22 ft
Максимален сооднос на зголемување (x)
0.35
Пречник на филтерот (мм)
77
Стабилизација на слика (SteadyShot)
Оптички SteadyShot
Систем за зумирање
Упатство
Компатибилност за телеконверзија (x1,4)
SEL14TC
Компатибилност за телеконверзија (x2,0)
SEL20TC
Тип на сенило
Kружна форма, во вид на бајонет

Големина и тежина

Димензии (Ш x В x Д)
93,9 x 205 мм(3-3/4 x 8-1/8 инчи)
Тежина
1395 гр. (без приклучок за статив; 49,3 oz. (без приклучок за статив)

Што има во пакетот

  • Сенило (модел): ALC-SH151
  • Предно капаче за објектив: ALC-F77S
  • Задно капаче за објектив: ALC-R1EM
  • Торбичка
  • Друго: приклучок за статив
Placeholder

Функции

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

G Master со извонреден телефото зум

Овој објектив за зумирање G Master со врвни перформанси опфаќа широк опсег на фокусни должини од 100 мм до 400 мм што е идеален за спортови, диви животни и други објекти за кои е потребен голем дострел. Тој нуди квалитет на слика и перформанси за AF што поддржуваат професионална работа на терен, следење и снимање дури и објекти што се движат брзо со извонредна резолуција и острина.

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

Брз и непрекинат автоматски фокус

Оптимална комбинација од два системи за погон, односно линеарен мотор и DDSSM (SSM со директен погон), што е прва од ваков вид. Тој користи прецизни сензори што даваат повратни информации во реално време за позиционирање со извонредно голема прецизност, што овозможува максимални перформанси кај AF системот на куќиштето.

Дознајте повеќе

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

Висока резолуција при секоја фокусна должина

Прецизниот оптички дизајн овозможува доследна висока резолуција од еден до друг агол при секое фокусно растојание низ целиот опсег на зумирање. SEL100400GM не само што создава неверојатни слики од далечни објекти при фокусни должини со извонредно телефото, туку нуди и еднакви високи перформанси при фотографирање објекти во близина.

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

Природно рендерирање и бои

Двата елементи од ED (исклучително мала дисперзија) стакло и елементот од супер ED стакло се стратешки поставени во напредниот оптички дизајн и ефикасно ја намалуваат оскината хроматска аберација која е најчестата причина за намалување на резолуцијата кај телефото објективите. Како резултат се добива исклучително јасни и добро дефинирани слики.

Дознајте повеќе

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

Острина и контраст при секакво осветлување

Анти-рефлексивниот нано слој од Sony ги намалува неправилните рефлектирања што можат да предизвикаат одблесоци и отсјај во сцени со задно или недоволно осветлување, за да добиете доследно висок контраст и острина. Намалувањето на одблесоците, особено кога фотографирате при силна сончева светлина, овозможува поголема флексибилност при обликување на кадарот. (1. Анти-рефлексивен нано слој / 2. Стакло / 3. Пропуштената светлина)

Дознајте повеќе

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

Компактен, лесен и пренослив

Компонентите од легура од магнезиум и другите подобрувања придонесуваат за голема издржливост и значителни намалувања во димензиите и тежината кои не само што овозможуваат поголема преносливост, туку и подобро ракување со лесните куќишта за поедноставно и постабилно рачно фотографирање.

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

Прилагодување на вртежниот момент на зумот

Ова е првиот α објектив со прилагодувач за рамномерноста на зумот што нуди механичка контрола на вртежниот момент на прстенот за зумирање. Изберете помал вртежен момент за брзо зумирање или зголемете го вртежниот момент кога ви треба бавно и стабилно зумирање. Прецизните прилагодувања овозможуваат ракување со објективот што е прилагодено кон индивидуалните потреби на корисниците.

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

Јасни слики без заматување без да користите статив

Вградената стабилизација на слика со оптички SteadyShot овозможува полесно фотографирање без заматување, особено кога фотографирате спорт или други објекти за кои е потребна брза стабилизација. Режимот 2 за стабилизација овозможува полесно фотографирање при поместување. Стабилизацијата со 5 оски е достапна доколку користите куќишта од серијата α што имаат вградена стабилизација.

Дознајте повеќе

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

Неверојатни разновидни опции при фотографирањето

Лебдечкиот фокус и големата прецизност за позиционирање овозможуваат минимално фокусно растојание од само 0,98 метри (3,22 ft.) со зголемување до 0,35x. Ќе добиете извонреден телефото опсег на зумирање од 100 мм до 400 мм за разновидна употреба, како и неверојатни перформанси за слики одблиску на растојание до 100 мм. 

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

Прилагодливо копче за задржување на фокусот

Копчињата за задржување на фокусот се поставени практично и нудат контрола врз задршката на фокусот дури и при континуиран AF. Тие можат и да се прилагодат преку мени во фотоапаратот што ќе ви овозможи да им доделувате различни функции.

Дознајте повеќе

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

Отстранлив приклучок за статив

Отстранливиот приклучок за статив овозможува брзо прикачување и откачување на стативот, при што корисникот може лесно да преминува од фотографирање со статив во рачно фотографирање. Приклучокот може да се отстрани за попрактично транспортирање и складирање. Механизмот за заклучување спречува ненамерно отстранување.

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

Телеконвертори за дополнителен опсег

SEL100400GM е потполно компатибилен со телеконверторите SEL14TC и SEL20TC со високи перформанси за зголемување на фокусната должина до 1,4x или 2x, соодветно. Тоа е максимална фокусна должина од 800 мм (1200 мм кај куќиште од APS-C формат).

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

Преден елемент обложен со флуор

Предниот елемент на објективот има слој со флуор што спречува акумулација на нечистотии и отпечатоци од прсти и овозможува полесно бришење на нечистотиите и отпечатоците од прсти во случај да се акумулираат на површината на објективот. Ова претставува значителна предност за фотографирање на отворено.

Дознајте повеќе

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

Голема сигурност во лоши услови

Дизајнот на овој објектив е отпорен на прав и влага за дополнителна заштита и сигурно ракување во опкружувања со лоши услови. Снимајте сигурно во услови кога роси или дува ветер.

Дознајте повеќе

Слика од G Master FE објектив со извонреден телефото зум од 100-400 мм

Сенило за објектив со професионални карактеристики

Прозорецот за пристап што може да се отвора и затвора по потреба нуди лесен пристап до поларизирачкиот филтер, а преклопникот за заклучување на сенилото спречува ненамерно отстранување или ротација на сенилото на објективот при фотографирање или движење.