Слика од DT 18–135мм F3,5–5,6 SAM
Слика од DT 18–135мм F3,5–5,6 SAM
Разновиден зум со директен рачен фокус

DT 18–135мм F3,5–5,6 SAM (SAL18135)

Одликувајќи се со директен рачен фокус, SAL18135 ги опфаќа најчесто користените фокусни должини од 18–135мм, со што станува пожелен објектив за патувања и улично фотографирање.

APS-C A-mount

Компатибилност со објективи од 35мм за целосна слика или фото апарати од APS-C формат со A-приклучок.

Кажете им збогум на заматувањата

Користете го фото апаратот со објектив од Sony кој има SteadyShot™ INSIDE и уживајте во рамномерни резултати без заматување при рачно фотографирање, дури и при зумирање.

Кружна решетка за дефокусирање
Рамномерно дефокусирање

Наместо стандардна решетка за објектив во форма на правоаголник, овој објектив се одликува со кружна решетка со 7 ливчиња која овозможува добивање на природно и заоблено дефокусирање или ефекти на заматување.

Префинети оптички перформанси

Асферичните елементи на објективот ги минимизираат изобличувањата, додека ED (исклучително мала дисперзија) стаклените елементи овозможуваат врвен контраст, резолуција и веродостојност на боите.

Рамномерен тивок автом. фокус

Вграден во објективот, моторот за рамномерен автоматски фокус (SAM) е значително порамномерен и потивок од конвенционалните погонски системи за автоматски фокус прицврстени на апаратот.

Директен рачен фокус
Директен рачен фокус

Ако сакате поголема креативна контрола, тогаш брзо преминете од автоматски на рачен фокус со едноставно вртење на прстенот за рачно фокусирање на објективот.

Спецификации и функции

  • Удобно ракување и балансирање, идеално за секојдневна употреба

  • Висококвалитетна оптика, со ED стаклени елементи на објективот

  • SAM (мотор за рамномерен автоматски фокус) за брза и тивка работа на AF

  • DMF (директен рачен фокус) за подобра креативна контрола

  • Компатибилност со фото апарати од Sony со SteadyShot INSIDE

Минимално фокусно растојание
0,45 м (1,48 ft)
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,25x
Пречник на филтерот (мм)
62мм
Тежина
398 гр. (14,0 oz.)

Што има во пакетот

Сенило за објектив (ALC-SH119: во форма на цвет, во вид на бајонет), Предно капаче за објектив, Задно капаче за објектив

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Корисниците велат