Слика од 16мм F2.8 Fisheye
Слика од 16мм F2.8 Fisheye
Погледнете го светот на поинаку

16мм F2,8 објектив "рибино око" (SAL16F28)

SAL16F28 нуди полн агол на гледање од 180° кај фото апарати со формат 35мм (110° за формат APS-C). Ќе можете да ја изразите својата креативност со изобличувањето, перспективата и длабочината на полето.

Целосна слика

Овој објектив за целосна слика од 35мм може да се користи со фото апарати α од Sony.

Префинети оптички перформанси

Благодарение на висококвалитетната оптика, објективот "рибино око" SAL16F28 овозможува снимање на остри и јасни слики низ целиот фокусен опсег, дури и при широко отворена решетка.

Изберете помеѓу четирите внатрешни филтри
Избор на внатрешни филтри

Завртете го вртливиот елемент на објективот за избор на еден од четирите параметри на внатрешни филтри: нормално, O56 монохроматски, B12 намалување на црвено и A12 намалување на сино.

Кажете им збогум на заматувањата

Користете го фото апаратот со објектив од Sony кој се одликува со вградена стабилизација на слика SteadyShot™ и уживајте во рамномерни резултати без заматување при рачно фотографирање.

Спецификации и функции

  • Агол на гледање од 180° при формат од 35мм и целосна слика

  • Агол на гледање од 110° при формат APS-C

  • Закривена перспектива за уникатни слики со проширување

  • Избор на четири параметри за внатрешни филтри

  • Минимално фокусно растојание од 20см

Минимално фокусно растојание
0,2 м
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,15x
Пречник на филтерот (мм)
4x вида (вградени)
Тежина
400 гр. (14,2 oz.)

Што има во пакетот

Предно капаче за објектив, Задно капаче за објектив

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина

Кориснички оценки

Корисниците велат