VARIO-SONNAR T* DT 16–80ММ F3,5–4,5 ZA

Сите спецификации и функции

SAL1680Z

Спецификации на објектив

Додаток
A приклучок од Sony
Формат
APS-C
Фокусна должина (мм)
16-80мм
Еквивалентна фокусна должина од 35 мм (APS-C)
24-120 мм
Групи / елементи на објектив
10/14
Агол на гледање (APS-C)
83°-20°
Максимален отвор на бленда (F)
3,5-4,5
Минимална решетка (F)
22-29
Ливчиња на решетката
7
Кружна решетка
Да
Минимално фокусно растојание
0,35м
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,24x
Пречник на филтерот (мм)
62мм
Стабилизација на слика (SteadyShot)
- (вградено во куќиштето)
Систем за зумирање
Рачен зум

Големина и тежина

Димензии (Ш x В x Д)
72 x 83 мм (2-7/8 x 3-3/8 in.)
Тежина
445 гр. (15,7 oz.)

Фусноти

*
„Еквивалент на фокусна должина од 35 мм (APS-C)“ и „агол на гледање (APS-C)“ во дигитален фотоапарат со заменливи објективи и вграден сензор за слика од тип APS-C.

Што има во пакетот

  • Сенило за објектив (ALC-SH0005: во форма на цвет, во вид на бајонет)
  • Предно капаче за објектив
  • Задно капаче за објектив
  • Торбичка
Placeholder

Функции

Слика од Vario-Sonnar® T* DT 16-80мм F3.5-4.5 ZA

Почестете се со извонреден објектив за зумирање од ZEISS®

Ова се препознатливите оптички перформанси на ZEISS® од 16 мм до 80 мм (еквивалент од 24-120 мм), со квалитет на слика кој им конкурира на најдобрите примарни објективи при секоја фокусна должина, како и извонредно ракување и контрола. Овој објектив со разновиден зум може да биде сè што ви е потребно за секојдневно фотографирање со фотоапарат од APS-C формат.

Слика од Vario-Sonnar® T* DT 16-80мм F3.5-4.5 ZA

Компактен, со остра и јасна слика

Овој компактен и практичен објектив се одликува со два асферични елементи со прецизен Vario-Sonnar дизајн кој нуди извонреден квалитет на слика за секојдневно фотографирање. Неговата можност за приказ на слики со одлична острина и контраст низ целата слика резултира со потполно задоволителни слики од каков било објект.

Слика од Vario-Sonnar® T* DT 16-80мм F3.5-4.5 ZA

Моќни перформанси при недоволна осветленост

Покрај извонредниот оптички дизајн со високи перформанси, обемната примена на препознатливиот T* слој од ZEISS® не само што ги минимизира одблесоците и отсјајот за природна репродукција на боите, туку има огромна важност и за добивање импресивен контраст и прецизна репродукција на суптилните градации.

Слика од Vario-Sonnar® T* DT 16-80мм F3.5-4.5 ZA

Прекрасно дефокусирање зад вашиот објект

Квалитетот на ZEISS® се протега од исклучителна јасност до прекрасно дефокусирање на заднините кое може навистина да ги истакне фокусираните објекти. Кружната решетка со 7 ливчиња овозможува создавање на прекрасни и рамномерни ефекти на дефокусирање со природни светли тонови кога и да посакате.