Слика од DT 16–105мм F3,5–5,6
Еден објектив, многу можности

DT 16–105мм F3,5–5,6 широк опсег на зумирање (SAL16105)

Опсегот од 16-105мм на овој објектив е совршен за многу фотографи - доволно широк за доловување на сцени и ентериери и доволно долг за достигнување на далечни објекти.

APS-C A-mount

Компатибилност со објективи од 35мм за целосна слика или фото апарати од APS-C формат со A-приклучок.

Кружна решетка за дефокусирање
Рамномерно дефокусирање

Наместо стандардна решетка за објектив во форма на правоаголник, овој објектив се одликува со кружна решетка со 7 ливчиња која овозможува добивање на природно и заоблено дефокусирање или ефекти на заматување.

Префинети оптички перформанси

Асферичните елементи на објективот ги минимизираат изобличувањата, додека ED (исклучително мала дисперзија) стаклените елементи овозможуваат врвен контраст, резолуција и веродостојност на боите.

Брзо фокусирање

Внатрешниот механизам за фокусирање укажува на тоа дека цилиндарот на објективот не се движи, овозможувајќи покомпактен дизајн, автоматски фокус со побрз одзив и намалени минимални фокусни растојанија.

Кажете им збогум на заматувањата

Користете го фото апаратот со објектив од Sony кој се одликува со вградена стабилизација на слика SteadyShot™ и уживајте во рамномерни резултати без заматување при рачно фотографирање.

Спецификации и функции

  • Висока резолуција и контраст низ целиот опсег на зумот

  • Кружна решетка за прекрасно дефокусирање

  • Асферични елементи на објективот од ED стакло со високи перформанси

  • Внатрешно фокусирање за подобро ракување и побрз одзив

  • Еквивалентна фокусна должина од 35мм: 24–157,5мм

Минимално фокусно растојание
0,4м
Максимален сооднос на зголемување (x)
0,23x
Пречник на филтерот (мм)
62мм
Тежина
470 гр. (16,6 oz.)

Што има во пакетот

Сенило за објектив (ALC-SH105: во форма на цвет, во вид на бајонет), Предно капаче за објектив, Задно капаче за објектив

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина