HD

Мини акциона камера AZ1VR со Wi-Fi®

HDR-AZ1 BODY / KIT
Слика од Мини акциона камера AZ1VR со Wi-Fi®

Куќиште + комплет со далечински управувач за прегледување во живо|Куќиште + водоотпорно куќиште|Куќиште + комплет кој се поставува на велосипед|Куќиште + комплет кој можете да го носите на себе

Слика од Мини акциона камера AZ1VR со Wi-Fi®
Слика од Мини акциона камера AZ1VR со Wi-Fi®
Слика од Мини акциона камера AZ1VR со Wi-Fi®
Слика од Мини акциона камера AZ1VR со Wi-Fi®
Слика од Мини акциона камера AZ1VR со Wi-Fi®
Слика од Мини акциона камера AZ1VR со Wi-Fi®
Слика од Мини акциона камера AZ1VR со Wi-Fi®
Слика од Мини акциона камера AZ1VR со Wi-Fi®
Слика од Мини акциона камера AZ1VR со Wi-Fi®
Слика од Мини акциона камера AZ1VR со Wi-Fi®

Функции

Помал, полесен дизајн за одлична преносливост

Нашата мини акциона камера не е тешка. Тенкиот дизајн отпорен на прскање зафаќа две третини од големината на нашите претходни акциони камери – така што ќе имате помал притисок на воздух при снимањето. И снимањето е едноставно: Мини акционата камера може да се користи преку едноставни копчиња поставени странично на куќиштето – дури и ако носите ракавици.

Далечински управувач со прегледување во живо за лесна и креативна контрола

Добијте ја саканата слика кога сте во центарот на случувањата. Поставете го испорачаниот далечински управувач со прегледување во живо на рачниот зглоб и поврзете се преку Wi-Fi® за далечински да започнете/запрете со снимање и да пристапите до поставките за режим на камерата – за да можете да контролирате до пет акциони камери истовремено. Нема потреба да се грижите за водата: Далечинскиот управувач со прегледување во живо работи на длабочина од 3 метри и користи GPS за да следи каде се наоѓате.

SteadyShot го победува тресењето и заматувањето

Од најкарпестата патека до највозбудливото сурфање – добијте јасни и чисти видео снимки во кои ќе ужива вашата публика. SteadyShot ја нормализира осцилацијата која ја има на сликата на сензорот – ова значи дека заматувањето на движењата и нивоата на шум се намалени, дури и при слаба осветленост.

Снимање во XAVC S формат со висока бит-стапка

Форматот XAVC S со висока стапка на слики е наменет за професионални сниматели. Уживајте во Full HD слики со 50Mbps за висококвалитетна репродукција и минимален шум. Исто така, тој користи метод за компресирање на Long GOP (група слики) податоци со цел да овозможи ефикасно снимање.

Exmor R® CMOS сензор со подобрена чувствителност

Спуштање со велосипед по планини со огромна брзина на зајдисонце? Кајакарење во зори? Вашиот снимен материјал ќе изгледа прекрасно, благодарение на чувствителноста при слаба осветленост, подобрената јасност на слика и значителното намалување на зрнестата текстура кои ги нуди Exmor R® CMOS сензорот од Sony.

BIONZ™ X за извонредни детали и текстура

Процесорот за обработка на слика од Sony реалистично ја репродуцира текстурата и деталите, исто како што ги гледа човечкото око, преку обработката со извонредно голема брзина. Заедно со предниот LSI (интеграција во голем размер), кој ја забрзува обработката, BIONZ™ X ви нуди поприродни детали, пореалистични слики, градација со побогати тонови и помал шум, без разлика дали снимате фотографии или видео снимки.

Остар Vario-Tessar® објектив со извонредно широк агол од 170° од ZEISS®

Снимајте неверојатни слики со широк агол од 170˚ со помош на Vario-Tessar® објективот од ZEISS®. Или, пак, преминете на стандарден приказ од 120˚ кога е вклучен SteadyShot и уживајте во зголемената стабилност при снимањето – дури и кога случувањата се брзи. И во двата режима, секогаш ќе можете да снимате прекрасни слики од скијачките патеки, планинските патеки, брзите реки или, пак, асфалтираните патеки во вашиот локален парк.

Вградениот стерео микрофон снима квалитетен звук

Направете ги добрите видео снимки уште подобри со одличниот звук. Вградениот стерео микрофон на мини акционата камера ќе ви овозможи да ги доловите сите природни звуци за време на вашата авантура – од кршењето на брановите при сурфање до силниот ветер додека се спуштате по патеките и сè останато. Низ испорачаното водоотпорно куќиште можете да снимате дури и реалистичен звук.

120fps во HD резолуција за исклучително забавени видео снимки

Проширете ги опциите за изразување. Кога снимате видео снимки во APS-C (супер еквивалент од 35мм) режим со отсекување, оваа камера поддржува снимање со висока стапка на слики од 120fps во HD резолуција (1280 x 720 точки). Видео снимките кои се снимени со оваа стапка на слики може да се репродуцираат со 30p – кинематографска стапка на слики – создавајќи неверојатни ефекти на забавено движење до 4x кои го доловуваат секое движење со прецизни детали.

Дизајнот кој е отпорен на прскање овозможува заштита од вода

Ако се подготвувате за планинарење, оставете го водоотпорното куќиште – дизајнот отпорен на прскање може да се справи со елементите, благодарение на ознаката за класа IPX4. Акционата камера се прикачува и директно на статив без потреба од куќиштето.

Водоотпорното куќиште ви овозможува да нуркате

Заштита за акционата камера до 5 м со испорачаното водоотпорно куќиште, за забава покрај вода како што е сурфањето (не е соодветно за фокусирање под вода)

PlayMemories™ Home за професионални функции и лесно уредување

Подобрете ги видеоснимките со PlayMemories™ Home. Снимајте и уредувајте видеоснимки на брз и едноставен начин благодарение на големиот број функции, како приказ на GPS-податоци и снимање забавени видеоснимки. Исто така, може да ги ротирате видеоснимките во правец на стрелките на часовникот или во спротивна насока за 90˚ со функцијата за ротирање видеоснимки или, пак, користете приказ на повеќе видеоснимки за да споите до четири сегменти со видео - снимени истовремено со различни камери - што ќе ги прикажете истовремено во различен дел од екранот.

Приказот на GPS податоци ги следи вашите авантури

Следете ја вашата локација и анализирајте ги вашите перформанси со поголема прецизност. Приказот на GPS податоци пресметува со која брзина се движите и генерира друг видео фајл кој ја прикажува рутата, брзината и многу други информации – за да ги знаете важните детали од вашата последна авантура.

Снимање со преклопување наопаку

Сакате да ја поставите мини акционата камера обратно? Нема проблем. Мини акционата камера има наменска поставка за обратно поставување и автоматско завртување на сликата во правилна положба. Ова значи дека ќе можете да ја поставувате насекаде, под секој агол и да снимате подеднакво добри, правилно ориентирани снимки.

Motion Shot LE ви овозможува да го видите секој трик и премин

Покажете ги највисоките скокови и најновите трикови со оваа одлична креативна функција. Со функцијата Motion Shot LE, снименото движење на објектите е прикажано во низа фотографии поставени една врз друга на иста заднина, така што ќе можете да го видите секој премин со одлична јасност и исклучителни детали.

Запознајте се со нашата палета на дополнителна галантерија

Подобрете го снимањето со палета на дополнителна галантерија која ви овозможува да бидете креативни. Прикачете ја вашата акциона камера на рачки од велосипед или на главата; видео камерата можете да ја користите и со ремен за кучиња.

Wi-Fi® ви нуди безжична слобода

Лесно префрлувајте видео снимки и други содржини од вашата акциона камера во вашиот паметен телефон или таблет уред со Android или iOS со едноставно поврзување на Wi-Fi®. Потоа, брзо вчитајте ги видео снимките на вашите омилени веб-сајтови и социјални мрежи за да можат вашите пријатели и семејството да бидат во тек со случувањата.

Секвенцијално фотографирање

Снимајте динамични сцени со секвенцијално фотографирање. Едноставно активирајте го ова наменско поставување и ќе можете да снимате најмногу до 10 висококвалитетни слики на интервали од 1, 2 или 5 секунди. Тоа ви овозможува да ја снимите секоја фаза од некој трик или премин, поради што е совршена функција за оние кои сакаат да го анализираат својот стил.

Сијаличката на врвот ви покажува кога снимате

Акционата камера има и втора сијаличка на врвот на камерата, како надополнување на сијаличката на уредот. Сега можете лесно да го проверувате статусот на снимање од различни агли.

Снимањето во интервали ви овозможува да бидете креативни со видео снимките

Снимајте суптилни движења детално и прецизно. Снимањето во интервали снима слики на секои 5, 10, 30 или 60 секунди, за да можат да се спојат во забрзана снимка. Ова е особено корисно за континуирано фотографирање на подолг временски период.

Снимајте на ваш начин со два формати на меморија

Складирајте ги вашите спомени како што ви одговара. Снимајте по ваш избор на Memory Stick Micro™ (ознака 2) или Micro SD/SDHC (Класа 4 или повисока). Оние кои сакаат да снимаат во форматот XAVC S со висока бит-стапка можат да снимаат директно на SDXC картичка. Со таква флексибилност, секогаш ќе можете да снимате на начин кој е најпогоден за вас и вашите авантури.

Режим на фотографирање за неверојатни фотографии

Доловете ја возбудата со јасни и детални слики. Режимот на фотографии снима висококвалитетни фотографии со 11,9 милиони точки, а објективот со широк агол од 170˚ го прикажува вашето доживување токму така како што го гледате.

Полнењето/напојувањето преку USB нуди дополнителна енергија

Секогаш бидете подготвени за долго патување – наполнете ја вашата акциона камера од лаптоп или компјутер преку USB приклучок и може да тргнете. Управувајте и снимајте со акционата камера додека ја полните батеријата, користејќи го практичниот изборен AC адаптер AC-UD10.

Спецификации

Направете го снимањето позабавно со помалата и полесната акциона камера со куќиште кое е отпорно на прскање. Големината на мини акционата камера е две третини од претходните модели, но сепак снима висококвалитетни слики и звук со помош на Exmor R® CMOS сензорот, BIONZ X и снимањето во XAVC S. Затоа, земете ја вашата опрема и подгответе се да ги подобрите авантурите проследени со снимање.
  • Exmor® R CMOS сензор со 11,9MP (ефективни)

  • Широкоаголен ZEISS® Tessar® објектив од 170°

  • Снимање во XAVC-S формат со висока бит стапка

  • Дизајн отпорен на прскање за секоја средина

  • Стабилизацијата на слика SteadyShot го намалува заматувањето

Вид на објектив
Tessar® објектив од ZEISS®
Тип на сензор
Задно осветлен Exmor R® CMOS сензор од тип 1/2,3"
Отпорност на вода
До 5 м со испорачаното куќиште SPK-AZ1
Отпорност на прав
Со испорачано куќиште SPK-AZ1
Отпорност на удари
Со испорачано куќиште SPK-AZ1
Влезни и излезни приклучоци
Отвор за мемориска картичка, Повеќе/микро USB приклучок

Што има во пакетот

Водоотпорно куќиште (SPK-AZ1), Комплет со прилепување (VCT-AM1), Комплет батерии на полнење (NP-BY1), Микро USB кабел, Aдаптер за статив, Опции за комплети: КОМПЛЕТ СО ДАЛЕЧИНСКИ УПРАВУВАЧ (далечински управувач(RM-LVR2V)) или КОМПЛЕТ КОЈ СЕ ПОСТАВУВА НА ВЕЛОСИПЕД (далечински управувач (RM-LVR2V), комплет за поставување на глава (BLT-UHM1), држач кој се поставува на велосипед (VCT-RBM1), лист за заштита од замаглување (AKA-AF1)) или КОМПЛЕТ КОЈ МОЖЕТЕ ДА ГО НОСИТЕ (далечински управувач (RM-LVR2V), комплет за поставување на глава(BLT-UHM1), лента за поставување на рачен зглоб (AKA-WM1), лист за заштита од замаглување (AKA-AF1))

Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина