4K

4K акциона камера X1000V / X1000VR со Wi-Fi® и GPS

FDR-X1000V / FDR-X1000VR
Слика од 4K акциона камера X1000V / X1000VR со Wi-Fi® и GPS

Куќиште + комплет со далечински управувач за прегледување во живо|Куќиште + водоотпорно куќиште

Слика од 4K акциона камера X1000V / X1000VR со Wi-Fi® и GPS
Слика од 4K акциона камера X1000V / X1000VR со Wi-Fi® и GPS
Слика од 4K акциона камера X1000V / X1000VR со Wi-Fi® и GPS
Слика од 4K акциона камера X1000V / X1000VR со Wi-Fi® и GPS
Слика од 4K акциона камера X1000V / X1000VR со Wi-Fi® и GPS
Слика од 4K акциона камера X1000V / X1000VR со Wi-Fi® и GPS

Функции

Снимајте при слаба осветленост со Exmor R™ CMOS сензор

Репродуцирајте го реалистично секој аспект од сцената, дури и при слаба осветленост. Поврзувањето со жици кај препознатливиот дизајн на Exmor R® CMOS сензорот се наоѓа зад деловите за доловување на светлина за да се добие огромно подобрување на чувствителноста и намалување на шумот. Во комбинација со паралелната обработка на сигнали со поголема брзина и побрзата конверзија на сигналите, сликите имаат поширок динамички опсег и богата градација за извонредни детали и јасност.

BIONZ X™ за врвни детали и текстура

Сите дигитални фотоапарати треба да ја претворат светлината снимена со нивниот сензор во прекрасна дигитална фотографија. Процесорот кој ја овозможува оваа конверзија е подеднакво важен како објективот и сензорот со висока резолуција - па затоа Sony го создаде неверојатниот процесор BIONZ X кој нуди повеќе природни детали, пореалистични слики, побогати тонови и помал шум при снимање фотографии и видеоснимки.

Светски позната оптика од ZEISS®

Со над 150 години искуство во прецизната оптика, објективот од ZEISS® им дава интензивен контраст и острина на вашите слики, без одблесоци и отсјај благодарение на напредниот систем со повеќе слоеви.

Остар објектив со извонредно широк агол од 170°

Снимајте неверојатни слики со широк агол од 170˚ со помош на објективот Tessar® од ZEISS®. Или, пак, преминете на стабилен приказ од 120˚ со SteadyShot. И во двата случаи, секогаш ќе можете да снимате прекрасни слики од скијачките патеки, планинските патеки или, пак, асфалтираните патеки во вашиот локален парк.

Обработка на сите точки без соединување на точки

Сензорот ги чита податоците од сликите за секоја точка и ги елиминира нерамнините на рабовите, заматувањето и лажните недоследности во боите.

Висока бит-стапка за најсуптилните детали

Вашите снимени материјали ќе имаат јасни и висококвалитетни слики благодарение на високата бит-стапка од 4K/100 Mbps и можноста за снимање во Full HD/50 Mbps

Вградениот стерео микрофон снима квалитетен звук

Направете ги добрите видеоснимки уште подобри со одличниот звук; вградениот стерео микрофон ви овозможува да ги снимате природните звуци од вашата авантура, а функцијата за намалување на шумот од ветерот овозможува јасен звук. 

XAVC S за снимање на професионално ниво

Професионалниот кодек на Sony сега е достапен во корисничките камери за приказ на неверојатни снимки во домот со снимањето со високи бит-стапки. 

Напредниот SteadyShot го елиминира тресењето и заматувањето

Од најкарпестата патека до највозбудливото возење велосипед – добијте јасни и чисти видеоснимки во кои ќе ужива вашата публика. И уште подобро, напредната стабилизација на слика SteadyShot е поефикасна против вибрациите со мала амплитуда - како оние од хеликоптерите контролирани преку радио. Затоа сега ќе можете да снимате неверојатни и јасни панорамски слики од вашиот дрон без тресење.

Подвижна снимка LE

Снимете цела динамична сцена во една слика. Оваа функција создава композитна слика од објектот во движење, со различни поставувања за различни брзини за последователно снимање, кои се: 10fps/1 секунда, 5fps/2 секунда и 2fps/5 секунди.

Секвенцијално фотографирање

Снимајте динамични сцени со секвенцијално фотографирање. Тоа ви овозможува да снимите најмногу 10 висококвалитетни слики од некој трик или премин, поради што е совршена функција за оние кои сакаат да го анализираат својот стил. Поставувањата се 10fps/1сек., 5fps/2сек. и 2fps/5сек.

Проследување во живо преку Ustream (во моментот IBM Cloud Video)

Споделувајте ги трчањата со скии, големите бранови (и совладувањата) во реално време. Проследувајте ги сцените во моментот кога се случуваат со висококвалитетна слика и звук.

Практично повторено снимање

Не грижете се да не го пропуштите совршениот момент со повтореното снимање. Можете да изберете снимање со повторно презапишување со времетраење од 5, 20, 60, 120 минути или “неограничено”. Користете го за да го снимите клучниот момент без да се грижите заради недоволниот простор.

Рачна контрола за професионални видеозаписи

Откријте ги софистицираните функции за снимање видеоснимки со професионален стил. Користете ги напредните рачни поставувања како баланс на белата боја и AE поместување, и оптимизирајте ја осветленоста и нијансите за да одговараат на сликите од другите видеокамери за полесно уредување на снимките.

Снимањето во интервали ви овозможува да бидете креативни со видеоснимките

Снимајте суптилни движења детално и прецизно. Снимањето во интервали снима слики на секои 5, 10, 30 или 60 секунди, за да можат да се спојат во забрзана снимка. Ова е особено корисно за континуирано фотографирање на подолг временски период.

Highlight Movie Maker за забрзано работење

Заштедете време и брзо пронајдете ги поважните точки и веднаш започнете со уредување. Highlight Movie Maker автоматски ги снима и најдобрите сцени и создава видеоснимка со поважните моменти - заедно со музика во заднина. Можете веднаш да ги споделувате вашите дела преку паметен телефон.

Целосна контрола со далечинскиот управувач со прегледување во живо

RM-LVR2 ви овозможува да користите репродукција на самото место и проверка на снимениот материјал, како и да бришете непотребни снимки за да го оптимизирате капацитетот за снимање. 

Контрола на повеќе камери

Користете до пет камери за да добиете возбудливи снимки од површината нагоре или одозгора надолу. Контролирајте ги на едноставен начин со изборниот далечински управувач за прегледување во живо за на рачен зглоб и паметен телефон со апликација Imaging Edge Mobile.

Приказ на GPS податоци врз сликата на видео снимките

Приказот на GPS податоци врз сликата на видео снимките ги чита податоците за брзината на движење снимени преку вградениот GPS и создава друг видео фајл кој ги прикажува информациите за брзината на движење, итн. Вчитајте го видео фајлот со информациите за брзината на движење на интернет и споделете го вашето искуство со многу пријатели.

Поставување за брзина

PlayMemories™ Home ви овозможува да снимате импресивни снимки со забавени движења или ефекти на премотување нанапред. Брзината на репродукцијата на избраните делови може да ја забавите(x1/2, x1/4, x1/8) или забрзате (x2, x4, x8, x16).

Додајте музика на уредената видеоснимка

Додајте ги омилените мелодии — дури и вашите песни — на снимката која ја уредувате како музика во заднина и создадете свој стил на снимање.

Уредување на 4 видео снимки со Video Merge

Video Merge ви овозможува да комбинирате до четири видео сегменти (дури и делови со забавени движења) снимени истовремено со различни камери, а потоа да ги прикажете истовремено во различен дел од екранот. Со оваа уникатна функција, секој може да направи извонредни видео снимки без да користи сложен софтвер за уредување. Достапно во PlayMemories Home.

Погледнете ги деталите

Функција за превртување на сликата кај видеоснимките

Функцијата за преклопување наопаку е особено корисна кога акционата камера снима и е поставена во обратна положба. Изберете ја специјалната опција пред снимањето со цел камерата да снима во стандардна ориентација.

Цврсто водоотпорно куќиште со приклучок за статив

Камерата, која е изолирана во куќиштето, е отпорна на вода до длабочина од 10м и е отпорна на удар при паѓања. Освен тоа, изолацијата од прав и нечистотии ја прават речиси потполно отпорна на кал, снег, дожд и честички.

Вграден приклучок за статив

Вградениот приклучок за статив значи дека можете брзо да ја прикачите вашата акциона камера на статив за стабилно снимање.

Дизајнот кој е отпорен на прскање овозможува заштита од вода

Ако се подготвувате за планинарење, оставете го водоотпорното куќиште – дизајнот отпорен на прскање може да се справи со елементите, благодарение на ознаката за класа IPX4. Акционата камера се прикачува и директно на статив без потреба од куќиштето.

Компатибилност со MemoryStick Micro и микро SD / SDHC / SDXC

Отворот за мемориска картичка поддржува Memory Stick Micro™ (M2) и микро SD / SDHC / SDXC мемориска картичка (класа 4 или повисока). Изберете ја картичката која најмногу одговара на вашите потреби за снимање и е компатибилна со вашиот компјутер. (Мемориските картички не се испорачани.)

Спецификации

Акционата камера FDR-X1000V на Sony ги поседува сите функции кои ги очекуваа искусните корисници. 4K квалитетот на сликата е еднаков на оној на денешните холивудски филмски хитови, напредната SteadyShot стабилизација го олеснува снимањето на одличните снимки, а практичните функции како Highlight Movie Maker ги претвораат снимките во вистински ремек дела.
  • 4K Ultra HD за четири пати повеќе детали од Full HD

  • ZEISS Tessar® објектив со широк агол од 170° за панорамски слики 

  • SteadyShot е 3 пати поефикасен (не е поддржано во 4K режим)

  • Подобрениот Full HD снима остри и јасни слики во богати бои

  • Снимајте динамични сцени во Full HD 120p за прекрасни забавени снимки 

Вид на објектив
Tessar® објектив од ZEISS®
Тип на сензор
Задно осветлен Exmor R® CMOS сензор од тип 1/2,3"
Отпорност на вода
До 10 м со испорачаното куќиште SPK-X1
Отпорност на прав
Со испорачано куќиште SPK-X1
Отпорност на удари
Со испорачано куќиште SPK-X1
Влезни и излезни приклучоци
4K микро HDMI излези, HD микро HDMI излез, Отвор за мемориска картичка, Повеќе/микро USB приклучок, Стерео мини приклучок
Компанијата Sony не само што е посветена да ви обезбеди производи, услуги и содржини кои нудат возбудливи доживувања, туку работи и кон исполнување на целта да постигне искористување на животната средина еднакво на нула преку своите деловни активности Дознајте повеќе за Sony и за животната средина