5 диџеи кои треба да ги пропуштите

на музичкиот фестивал TomorrowWorld 2015

TomorrowWorld е американска верзија на музичкиот фестивал Tomorrowland во Белгија, кој ќе се одржува од 25 до 27 септември во Atlanta, Georgia. TomorrowWorld со право беше номиниран за најдобар музички настан на International Dance Music Awards. Настанот располага со стотици диџеи (да, стотици) и луксузно кампување и се смета за најголемиот фестивал за полнолетни лица во Америка. TomorrowWorld е познат по своите спектакуларни и огромни сцени. Секоја од нив има сопствен уникатен изглед и чувство, со огромно внимание посветено на деталите кое потсетува на Disneyland. Значи, кого најмногу сакаме да видиме во листата на изведувачи за годинешниов фестивал?

Погледнете ги овие пет феноменални диџеи кои сигурно ќе воодушеват на овогодинешниот музички фестивал TomorrowWorld.

1. Adventure Club

Ова дуо од електронска музика за танцување е составено од двајца жители на Montreal

Leighton James и Christian Srigley создаваат цунами бранови во светот на EDM. Нивниот препознатлив звук е мешавина на прекрасен мелодичен дабстеп со чувствителни женски вокали. Земете ги вашите омилени слушалки и уживајте во песната што предизвикува морници, „Gold“, соработка со малезиската пејачка/текстописец Yuna и приредете им неверојатно доживување на вашите уши.

2. Ferry Corsten

Холандскиот диџеј Ferry Corsten е пионер меѓу транс-продуцентите.

Тој има издадено повеќе класични транс нумери почнувајќи од 90-тите, под различни имиња како System F, Moonman и Gouryella, меѓу другите. Оттогаш усвои поширок стил на електронска музика, свирејќи сè, од електро до мелодиски транс. Погледнете ја оваа возбудлива најава од неговото најново издание „Reborn“ - и уживајте во басот!

3. Flux Pavilion

Овој британски диџеј создава музика од 2008 година.

Но тој не е само одличен со грамофонот. Тој свири и на тапани, гитара, саксофон и пијано! Најголемата пресвртна точка во неговата кариера била посетата на лондонскиот клуб Fabric:

„Не одев по клубови бидејќи не се чувствував прифатен на таа сцена. Ми изгледаше премногу наметлива, премногу наконтена. Но, тогаш го видов Rusko во Fabric и тоа ја смени мојата претстава за сè. Тој потскокнуваше наваму-натаму, носеше голема картонска капа во облик на птица и ја пушташе најчудната музика што некогаш сум ја чул. Супер беше.“

5. Martin Garrix

Ако сте ја слушале неверојатно заразната нумера „Animals“ (а кој не ја слушнал?), тогаш веројатно сте чуле за овој 19-годишен холандски диџеј и продуцент. „Animals“ беше Tоп 10 хит во повеќе од 10 земји, а песната го достигна врвот на првата позиција во Белгија и Обединетото Кралство. Garrix го смета диџеј Tiësto за најголемо влијание во неговата кариера. Всушност, гледајќи ја изведбата на Tiësto на Олимписките игри во Атина во 2004 година, Garrix ја добил инспирацијата да стане диџеј.

4. Tiësto

Тој е ветеран меѓу транс-продуцентите и добро познато име

во светот на електронската музика за танцување. Tiësto беше прогласуван за Бр. 1 диџеј во светот од DJ Magazine во нивната годишна анкета на читателите „Top 100 DJs“ три години по ред, од 2002 до 2004 година. Тој освои греми награда за неговиот ремикс на „All Of Me“ од John Legend на 57-те годишни греми награди - и сигурни сме дека тоа нема да биде последната греми награда што ќе ја освои.

Тоа е нашиот избор на најдобри 5 диџеи, иако има уште многу таленти меѓу изведувачите на овој музички фестивал! Кого најмногу би сакале да го видите оваа година?